Πέμπτη 6 Μαρτίου 2014

Άνετα ο Διομήδης 22-36 τον Αρχέλαο στην Κατερίνη

Εύκολο πέρασμα από την Κατερίνη έκανε η ομάδα μας, η οποία επικράτησε του τοπικού Αρχέλαου με 22-36.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να μείνουν κοντά στο σκορ και να ............

πιέσουν τους Λύκους για να μην αυξήσουν τη διαφορά. Μέχρι και το 25ο λεπτό ο Αρχέλαος ήταν πίσω στο σκορ με 2 γκολ, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο με ένα σερί 1-5 η ομάδα μας έκλεισε το ημίχρονο στα 5 γκολ διαφορά (11-16).

Στο δεύτερο μέρος η απόδοση του Διομήδη ανέβηκε, με γρήγορο παιχνίδι και σφιχτή άμυνα και η διαφορά διευρύνθηκε, φτάνοντας στην τελική των 14 γκολ, με σκορ 22-36.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ο πίβοτ Σωτήρης Μαραγκός με 7 γκολ και τους Μάλλιο και Μεγαλοοικονόμου να ακολουθούν με 6 γκολ έκαστος. Μεγάλη συμμετοχή για ένα ακόμα παιχνίδι για τους μικρότερους ηλικιακά παίκτες μας, με τον Βαγγέλη Σπέντζο και το Νίκο Χατζηκωνσταντίνου να σημειώνουν από 4 γκολ ο καθένας.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο πρόεδρος του Αρχέλαου Κατερίνης κος Θεόδωρος Διαμαντόπουλος απένειμε τιμητική πλακέτα στον προπονητή μας Δημήτρη Δημητρούλια για την προσφορά του στο Ελληνικό Χάντμπολ και για την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Challenge Cup, ενώ τιμήθηκε επίσης και ο Γιώργος Μαστορόγιαννης, δια χειρός του παλιού προπονητή του Σωκράτη Σκούφα, για την εν γένει πορεία του στην Ελληνική Χειροσφαίριση.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 2-5, 5-9, 7-10, 10-12, 11-16 (ημχ.), 13-17, 16-22, 19-24, 20-29, 20-31, 22-36

ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γιώργος Καραδήμος): Ράντος 5, Τριανταφύλλου 4, Βουτσάς 4, Ασαρίδης 2, Μειτανίδης 3, Μελικιάν, Χρυσός 1, Ξώνης, Ραντέλοβιτς 1, Παπαδόπουλος, Εγγλέζος 1, Κοσμίδης, Δράντζιος, Κωνσταντινίδης, Παπαδόπουλος, Χαραλαμπίδης 1.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ζαραβίνας, Μεγαλοοικονόμου 6, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς, Μάλλιος 6, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 7, Σπέντζος 4, Ανανιάδης, Δεληγιάννης 4, Λοίζος, Μαστορογιάννης 2, Κεδέρης 2, Χατζηκωνσταντίνου 4.

Διαιτητές: Θεοδοσάκης- Τόλιος, δίλεπτα: 2-2, πέναλτι: 1/1-5/6