Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2013

Πρεμιέρα με νίκη για το Διομήδη

Εύκολο απόγευμα αποδείχθηκε το εναρκτήριο παιχνίδι για το Διομήδη, αφού κέρδισε άνετα και χωρίς να πιάσει υψηλό ρυθμό την Αναγέννηση Βύρωνα με 27-19.

Στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίας Τριάδας, οι "Λύκοι" δεν αντιμετώπισαν κανένα ουσιαστικό πρόβλημα και καμία αντίσταση από την ομάδα του Βύρωνα και παρά .......

την αρχική αδράνεια στα πρώτα 5-6 λεπτά, όπου το σκορ ήταν ισόπαλο 2-2, με ένα σερί 6-0 κράτησαν μια διαφορά ασφαλείας στα 6-7 γκολ, η οποία κρατήθηκε μέχρι το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με 14-9.

Οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν να καλύψουν τη διαφορά και μπόρεσαν να την μειώσουν μέχρι τα τρία γκολ, από εκεί και πέρα όμως δεν είχαν τις δυνάμεις και πάλι η ομάδα μας την επανέφερε στα 7-8 γκολ, συμπληρώνοντας τα 60 λεπτά με το τελικό 27-19.

Ο Δημήτρης Δημητρούλιας χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του, δίνοντας αρκετές ανάσες στο αρχικό του σχήμα, αλλά και δοκιμάζοντας διαφορετικά συστήματα με εναλλαγή ρόλων.

Ευτυχώς οι δύο τραυματισμοί του παιχνιδιού είχαν αίσιο τέλος, με τον Λεωνίδα (Αναγέννηση Βύρωνα) και τον Μάλλιο (Διομήδης) να χτυπούν σε σαγόνι και γόνατο αντίστοιχα, αλλά συνέχισαν κανονικά μετά την παροχή πρώτων βοηθειών από τον γιατρό του αγώνα.

Στην έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του χαμού του Γιώργου Αντωνίου.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 7-3, 10-4, 12-6, 14-9 (ημχ.), 16-10, 17-12, 19-14, 23-15, 25-17, 27-19

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ζαραβίνας 1, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου 3, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Μάλλιος 4, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 4, Σαμαράς 4, Σπέντζος 1, Ανανιάδης, Δεληγιάννης 3, Λοϊζος, Μαστορόγιαννης 2, Κεδέρης 4, Χατζηκωνσταντίνου 1.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης, Γεωργίου 4, Στούμπης Π. 2, Βασιλόπουλος, Αργυράκης, Χατζόπουλος 1, Φάμπατς, Τσεύλικος, Στούμπης Δ., Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Μυλωνάς 4, Λεωνίδας 5, Χάλαρης 2, Κρεμόνας, Χατζηκωνσταντίνου.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Τσάμος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/4-0/0.

Κόκκινη: 57:06 Κεδέρης (τρία δίλεπτα)