Δευτέρα 6 Ιουνίου 2011

Πρωταθλητής παντοτινός!

Παναθηναϊκός, ο απόλυτος δυνάστης! Ακόμα και χωρίς τον Διαμαντίδη, οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν το ένατο σερί πρωτάθλημα ...........

(101-94 και 3-1 σκορ) αφήνοντας τον Ολυμπιακό για 14η χρονιά με άδεια χέρια!
Ο Παναθηναϊκός είναι ο απόλυτος άρχοντας και κυρίαρχος του ελληνικού μπάσκετ και δεν αμφισβητείται από ΚΑΝΕΝΑN! Οι πρωταθλητές Ευρώπης κατέκτησαν τον ένατο συνεχόμενο τίτλο τους και 13ο στα τελευταία 14 χρόνια, επεκτείνοντας ακόμα περισσότερο τη δυναστεία που έχουν χτίσει στο ελληνικό μπάσκετ. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να σύρει τη σειρά των τελικών σε πέμπτο ματς, αλλά υπέκυψε στην παράταση και έχασε χρυσή ευκαιρία να κερδίσει τους «πράσινους» στην έδρα τους σε ένα ματς μάλιστα όπου δεν αγωνιζόταν ο αρχηγός τους Δημήτρης Διαμαντίδης.
Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς διαφοροποίησε τα πλάνα του ξεκινώντας για πρώτη φορά στην πεντάδα τον Ίαν Βουγιούκα. Το παιχνίδι των «πρασίνων» είχε στόχο την αξιοποίηση του Έλληνα σέντερ στη ρακέτα και με δικό του καλάθι και τρίποντο του Φώτση ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά το ματς με 5-0 στο 1'.
Οι πάντες όμως, πάγωσαν όταν ο Δημήτρης Διαμανντίδης έπεσε στο έδαφος στο 1'10'' ύστερα από διεκδίκηση της μπάλας σε ριμπάουντ. Ο αρχηγός των γηπεδούχων αποσύρθηκε και τα πλάνα των πρωταθλητών διαφοροποιήθηκαν, με τους Καλάθη και Νίκολας να μοιράζονται πλέον την οργάνωση του παιχνιδιού.
Ο Ολυμπιακός αναθάρρησε και με πρωταγωνιστή τον Γκόρντον που έδινε απίστευτη ενέργεια στην άμυνα μαρκάροντας στις αλλαγές μαρκαρισμάτων ακόμα και τον εκάστοτε ψηλό του Παναθηναϊκού, έτρεξε σερί 8-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 7-10 στο 4' με τον Μαυροκεφαλίδη να βρίσκει ελεύθερα σουτ από τα πέντε μέτρα.
Το δεύτερο φάουλ του Αμερικανού τον ανάγκασε να πάει στον πάγκο, με συνέπεια να γίνει ο Ολυμπιακός περισσότερο ευάλωτος στην άμυνα. Ελλείψει ικανής δημιουργίας και απειλής με pick ’n’ roll από την κορυφή της ρακέτας, ο Παναθηναϊκός πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι, όπου ο Μπατίστ κυριάρχησε ισορροπώντας την κατάσταση (14-12, 7').
Αμυντικά ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σταματήσει τη δράση των «πρασίνων» κοντά στο καλάθι, αλλά περιόρισε τις απώλειές του από σουτ μέσης και μακρινής απόστασης και έτσι κατάφερε να εναλλάσσεται συνεχώς στο προβάδισμα του σκορ μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου (23-22, 12').
Οι Πειραιώτες ωστόσο, πήραν τα ηνία του αγώνα όταν οι δύο... ήρωες του τρίτου τελικού, Πελεκάνος και Πρίντεζης, ευστόχησαν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το «ερυθρόλευκο» +7 (23-30, 15'). Ενδιάμεσα η αναμέτρηση διακόπηκε για πέντε λεπτά περίπου, λόγω εκατέρωθεν διαμαρτυριών και αλλοπρόσαλλων σφυριγμάτων των διαιτητών.
Και πάλι, όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα και με τον Νίκολας να εκτελεί άριστα τα καθήκοντά του ως δημιουργού και εκτελεστή έφερε το ματς στα ίσα με 7-0 σερί για το 30-30 του 17’.
Εν αντιθέσει με ό, τι συνέβαινε μέχρι τώρα στους τελικούς, ο Ίβκοβιτς χρησιμοποίησε αρκετή ώρα τον Παπαλουκά και μάλιστα ως γκαρντ και όχι ως τριάρι. Ο αρχηγός των Πειραιωτών συνεργαζόταν εναλλάξ με Τεόντοσιτς και Σπανούλη καταφέρνοντας να κρατήσει τον έλεγχο του αγώνα στα χέρια του Ολυμπιακού, την ώρα που οι «αιώνιοι» εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ μέχρι το 41-39 του ημιχρόνου.
Ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς καλάθι στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και έτσι μοιραία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 45-39 στο 24'. Στο ίδιο διάστημα, όμως ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ πετυχαίνοντας μόλις δύο καλάθια με τους Νίκολας και Σάτο.
Οι Πειραιώτες ανασυντάχθηκαν και δύο τρίποντα (έμμεσο του Μαυροκεφαλίδη και του Χαλπερίν) έφεραν το ματς στα ίσα σε διάστημα ενός λεπτού (45-45, 24') με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να στοχεύει στην αξιοποίηση της φροντ λάιν του. Ο Παναθηναϊκός κατά την προσφιλή του τακτική απέναντι στον Ολυμπιακό, επέτρεψε τα ελεύθερα μακρινά σουτ και με δύο σερί των Παπαλουκά και Σπανούλη, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 49-53 (27').
Όπως συνέβη ωστόσο και σε όλο το προηγούμενο διάστημα, ο Παναθηναϊκός ανέκτησε άμεσα την επαφή του με το σκορ και με πρωταγωνιστές τους Καϊμακόγλου και Καλάθη (πέτυχαν 13 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους) έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 60-61.
Ο Ολυμπιακός δεν έχασε το προβάδισμα στο σκορ βρίσκοντας και πάλι πόντους έξω από τα 6,75 μ. (με τρίποντο του Σπανούλη από τα εννιά μέτρα στη λήξη του χρόνου για το 62-66 στο 32'), ενώ ο Πρίντεζης αποδείχθηκε αρκετά αξιόπιστος σκοράροντας δις για το 65-68 του 34'.
Όμως τι κι αν ο Παναθηναϊκός παίζοντας χωρίς τον Διαμαντίδη είχε πρόβλημα στη δημιουργία; Σε δύο φάσεις βρέθηκε μόνος του ο Φώτσης έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με 2/2 σουτ έφερε το ματς στα ίσα (68-68, 34') ξεσηκώνοντας το ΟΑΚΑ.
Ο Μπατίστ συνέχισε να τροφοσοτείται με συνέπεια και παίρνοντας το πέμπτο φάουλ του Γκόρντον που συνέχισε να... ταλαιπωρείται από τον συμπατριώτη του σέντερ του Παναθηναϊκού μετά τις αλλαγές μαρκαρισμάτων, έκανε το 72-71 στο 35' δίνοντας για πρώτη φορά ύστερα από ώρα το προβάδισμα στην ομάδα του.
Στο δεύτερο συνεχόμενο γκολ-φάουλ του Μπουρούση απάντησε ξανά ο Φώτσης με τρίποντο (75-74, 36') δείχνοντας ότι είναι ο παίκτης με το πιο... κρύο αίμα που κυκλοφορεί στην Ευρώπη και η ψυχολογία έγειρε από την πλευρά του Παναθηναϊκού, ο οποίος αξιοποιώντας στο έπακρο την υπεροπλία του κοντά στο καλάθι προηγήθηκε με 77-74 στο 37'.
Έπειτα, το ματς πήγε στη ρουλέτα των βολών. Ο Φώτσης με 2/2 έκανε το 79-75 στο 38', ο Πρίντεζης μείωσε σε 79-77 με 2/2 και ο Καλάθης με 2/2 επίσης έκανε το 81-77. Ο Σπανούλης σε τρίποντο από τη γωνία μείωσε σε 81-80 στα -1'23'', ο Μπατίστ έκανε το 83-80, ο Μπουρούσης έκανε το 83-82 στα -58''.
Ο Παπαλουκάς φλέρταρτε επικίνδυνα με το ρόλο του μοιραίου για τον Ολυμπιακό έχοντας 0/2 βολές, αλλά στην επόμενη άμυνα έκοψε στα ίσα τον Νίκολας. Ο Μαυροκεφαλίδης είχε 1/2 βολές για το 83-83 στα -20,6'' και ο Σάτο στο τελευταίο δευτερόλεπτο αστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία αδυνατώντας να δώσει τον τίτλο στον Παναθηναϊκό και έτσι το ματς οδηγήθηκε σε παράταση.
Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με νέα... υπογραφή Φώτση, ο οποίος ευστόχησε σε τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο σε διάστημα εννιά λεπτών. Με καλάθι του Βουγιούκα ο Παναθηναϊκός έφθασε στο +4 (88-84, 42), αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 88-88 με τους Μπουρούση και Πελεκάνο.
Σάτο και Καλάθης έδωσαν και πάλι το +4 (92-88) στους «πράσινους», με τον Σπανούλη να κάνει λάθος στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού, 2'02'' πριν από τη λήξη της παράτασης. Ο Καλάθης προσποιήθηκε εξαιρετικά στον Μπουρούση, πέτυχε μπροστά του σπουδαίο καλάθι δείχνοντας ότι μπορεί να μπει στα... παπούτσια του Διαμαντίδη και έκανε το 94-88. Ο Φώτσης πέτυχε το έκτο συνεχόμενο τρίποντό του για το 97-88, ένα λεπτό πριν από το φινάλε δείχνοντας ήδη προς το τρόπαιο που... περιμένε να σηκωθεί στον ουρανό του ΟΑΚΑ.
Έστω και αν το παιχνίδι καθυστέρησε να ολοκληρωθεί λόγω εισβολής των φιλάθλων 3,5 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, το τελικό σκορ (101-94) επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του Παναθηναϊκού, ο οποίος έδειξε ψυχή και έστω και αν χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, έκανε το 3-1 και πήρε ξανά το πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 41-39, 60-61, 83-83 (κ.α.), 101-94
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 5, Περπέρογλου, Μπατίστ 22 (8/12 δίπ., 11 ριμπ.), Φώτσης 22 (1/1 δίπ., 6/6 τρίπ.), Σάτο 9 (2/5 δίπ.), Νίκολας 9 (2/8 δίπ., 1/4 τρίπ., 4 ασίστ), Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης, Βουγιούκας 6, Καλάθης 16 (5/15 δίπ., 0/2 τρίπ., 11 ασίστ), Καϊμακόγλου 11 (1/2 δίπ., 1/2 τίπ.).
 Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 7 (2/4 δίπ., 1/1 τρίπ., 8 ασίστ), Γκόρντον 2, Σπανούλης 18 (1/1 δίπ., 4/7 τρίπ., 5 ασίστ), Πρίντεζης 11 (3/3 δίπ., 1/3 τρίπ.), Μπουρούσης 16 (5/10 δίπ., 0/2 τρίπ., 10 ριμπ.), Κέσελ, Πελεκάνος 5 (1/2 δίπ., 1/2 τρίπ.), Μαυροκεφαλίδης 12 (4/5 διπ.), Χαλπερίν 9 (1/2 τρίπ.), Γλυνιαδάκης 4, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 8 (2/2 τρίπ., 3 ασίστ).